آموزش کار با دستور cp در لینوکس برای کپی کردن فایل و پوشه ها

آموزش کار با دستور cp

سیستم عامل لینوکس، یکی از محبوب ترین سیستم عامل های دنیای کامپیوتر به شمار می رود.  یکی از کاربردی ترین دستورات این سیستم عامل، دستور cp است.  به کمک آموزش کار با دستور cp در لینوکس شما می توانید به کارهای خود سرعت ببخشید.

این دستور بعنوان دستوری برای کپی کردن فایل ها شناخته می شود. کپی فایل ها و پوشه ها یکی از متداول ترین کارهاییست که همیشه به آن نیاز خواهید داشت.

بنابراین یکی از ضروری ترین کارهایی که هر وبمستری بعد از خرید هاست لینوکس باید برای سرعت بخشیدن به کارهایش آن را بداند، کار با دستور cp در لینوکس است. این دستور گرچه ساده به نظر می رسد اما کاربردهای بسیار زیادی دارد که در ادامه با ذکر مثال به آنها اشاره خواهیم کرد.

دستور cp در لینوکس چیست ؟

در مقاله “آشنایی با کلود لینوکس | ۸ کاربرد کلود لینوکس” با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شدیم حال میخواهیم شما را با دستور cp در لینوکس آشنا کنیم به طور کلی، عبارت cp در لینوکس مخفف copy ( به معنای کپی کردن ) است. cp ابزار خط فرمانی است که در توزیع لینوکس برای کپی کردن فایل ها همراه با محتوایشان از یک مکان به مکان دیگر به کار می رود. به کمک cp نه تنها فایل ها، بلکه دایرکتوری ها را هم می توان کپی کرد!

دستور cp در لینوکس چیست ؟

آموزش کار با دستور cp در لینوکس برای کپی فایل ها و پوشه ها به چه صورت است ؟

دستور cp در لینوکس برای کپی فایل ها و پوشه ها از یک نقطه به نقطه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ما به مسیر دو مکان مختلف نیاز خواهیم داشت. یکی مربوط به جایی که فایل قرار است از آنجا کپی شود و دیگری مربوط به مکانی که می خواهیم فایل را به آنجا منتقل کنیم. روش استفاده از دستور cp به صورت زیر خواهد بود :

  • کپی همراه با تغییر نام فایل

برای استفاده از دستور cp  در لینوکس باید ابتدا در دایرکتوری قرار داشته باشید که قصد کپی فایلتان را دارید. فرض کنید در یک دایرکتوری هستید که فایلی به نام file_man.txt دارد. اکنون قصد دارید در همین دایرکتوری یک کپی دیگر از فایلتان را داشته باشید و نامش را هم عوض کنید. در این صورت می توانید از دستور زیر استفاده کنید :

Cp [ name file asli] [ name file bad az copy shodan ]

به عنوان مثال :

Cp file_man.txt file_payani.txt

در اینجا با استفاده از cp در لینوکس برای کپی فایل ها و پوشه ها یک رونوشت از file_man.txt ایجاد می شود و نام آن file_payani.txt خواهد بود.

در واقع با این روش می توان در مکان جاری از فایل مد نظر کپی ایجاد کرد، اما توجه داشته باشید که نام آن را باید تغییر داد.  بعضی از کاربران حتی از این روش برای تغییر فرمت فایل اولیه خود استفاده می کنند.

  • آموزش کار با دستور cp در لینوکس برای بازنویسی محتویات فایل ها

گاهی در یک دایرکتوری دو فایل وجود دارد که محتوای آنها با هم متفاوت است. برای مثال دو فایل داریم با نام های my_file_1.txt و my_file_2.txt که هر دو در دایرکتوری ما موجود هستند اما محتوایشان با هم فرق دارد. اکنون قصد داریم محتوای فایل my_file_1 را در my_file_2 کپی کنیم تا محتوای هر دو یکسان باشد. برای انجام این کار و بازنویسی محتویات آنها از دستور زیر استفاده می شود :

Cp -i my_file_1.txt my_file_2.txt

در اینجا از گزینه -i برای بازنویسی محتویات فایل ها استفاده شده است.

این دستور حتی می تواند کاربردی تر شود. در لینوکس به کمک گزینه cp -i می توان کل محتویات یک دایرکتوری را در دایرکتوری دیگری کپی کرد.

کپی دستورات

  • کپی یک فایل در دو مکان مختلف بدون تغییر نام

برای اینکه فایلتان را در یک دایرکتوری دیگر کپی کنید می توانید از این دستور استفاده کنید :

Cp my_file.txt  /backup

به کمک این دستور فایل my_file.txt در دایرکتوری دیگری و در پوشه backup کپی می شود.

در صورتی که بخواهید علاوه بر ذخیره در پوشه backup نام آن نیز تغییر کند می توانید از دستور زیر استفاده کنید :

Cp my_file.txt  /backup/new_file.txt

  • کپی کردن محتوای دایرکتوری به صورت بازگشتی

برای کپی کردن محتوای یک دایرکتوری به صورت بازگشتی، ابتدا باید از دستور cp همراه با گزینه R استفاده کنید. سپس دایرکتوری منبع را مشخص نموده و از یک کاراکتر * استفاده کنید، به شرح زیر:

Cp -R <source_folder>/* <destination_folder>

فرض کنید می خواهیم محتوای پوشه etc را در پوشه backup کپی کنیم. برای انجام این کار دستور زیر را تایپ کنید:

$ cp -R /etc/*  /backup

در این مرحله زمانی که محتوای پوشه backup را فهرست می کنید، متوجه خواهید شد که خود پوشه کپی نشده بلکه محتوای آن کپی شده است.

$ ls -l /backup

بدین ترتیب، شما مستقیما محتوای دایرکتوری etc را در یک پوشه backup کپی می کنید.

  • کپی چندین دایرکتوری با cp

ممکن است زمانی نیاز باشد تا دایرکتوری ها و فایل های زیادی کپی شوند. کپی کردن هر کدام از فایل ها بصورت مجزا می تواند کاری بسیار طاقت فرسا و زمان بر باشد. در ان صورت می توان با استفاده از دستور cp تمام دایرکتوری هایی که باید کپی شوند را نوشته و پوشه مقصد را نیز تعیین کنید.

$ cp -R <source_folder1> <source_folder2> … <source_folder_n> <destination_folder>

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهیم دایرکتوری etc و دایرکتوری asli را در پوشه backup کپی کنیم. در این شرایط با استفاده از این دستور می توانید همزمان چندین دایرکتوری را کپی کنید:

$ cp -R /etc/*  /ali/*  /backup

 

نکات کلیدی آموزش کار با دستور cp در لینوکس

در آموزش کار با دستور cp در لینوکس باید به چند نکته دقت کرد. دانستن این نکات می تواند برای افراد بسیار کاربردی باشد.

 

صفت های فایل را کپی می کند اما داده های فایل کپی نمی شوند. –attributes-only
از هر فایل مقصد یک نسخه پشتیبان تهیه می کند و این امکان را فراهم می سازد تا نوع پشتیبان را تعیین نماید. پسوند فایل پشتیبان بصورت پیش فرض ~ است اما قابل تغییر می باشد. –backup=
در صورتی که فایل موجود باز نشود آن را حذف می کند و پس از حذف سعی می کند دایرکتوری منبع را در دایرکتوری مقصد کپی کند. -f  یا –force
صفت های فایل منبع مثل شناسه کاربری، شناسه گروه، حالت فایل، زمان اصلاح ، تاریخ ایجاد و مجوزهای فایل را حفظ می کند. –p  preserve

 

سخن پایانی

در آموزش کار با دستور cp در لینوکس، یاد گرفتیم که چطور می توان به کمک دستور ساده cp به راحتی دایرکتوری ها را در لینوکس کپی کرد. امیدواریم این آموزش برایتان مفید واقع شده باشد، زیرا اکثر اوقات برای تهیه نسخه پشتیبان لازم است تا پوشه های مهم خود را کپی کنید. اگر به مدیریت سیستم لینوکس علاقه مند هستید پیشنهاد می شود علاوه بر مقاله آموزش کار با دستور cp در لینوکس، سایر مقالات ما در رابطه با لینوکس را بررسی کنید.

حال که با دستور cp آشنا شدید به شما پیشنهاد میکنیم با دستورات خطرناک لینوکس نیز آشنا شوید تا به درستی بتوانید از این دستورات استفاده نمایید

سخن پایانی

برخی از سوالات متداول

  • آیا  اشتباه وارد کردن دستور cp در لینوکس برای کپی فایل ها و پوشه ها باعث خرابی سیستم عامل می شود ؟

بله، در صورتی که دستور کار با cp در لینوکس برای کپی فایل ها و پوشه ها را اشتباه بکار ببرید، ممکن است باعث از دست رفتن اطلاعات موجود در سیستم عامل یا خرابی آن شود. بنابراین، در صورتی که قصدتان از دنبال کردن آموزش کار با دستور cp در لینوکس، یادگیری مقدماتی آن است و هنوز تجربه ای در این زمینه ندارید، بهتر است برای تمرین از سروری استفاده کنید که اطلاعات مهمی روی ان وجود ندارد.

  • آیا می توان به کمک دستور cp فایل ها و پوشه های موجود در کامپیوتر را در USB کپی کرد ؟

در صورتی که کامپیوتر دارای سیستم عامل لینوکس باشد، می توان به کمک دستور CP این عملیات را انجام داد. کافیست پنجره ترمینال لینوکس را باز کرده و پس از ورود به دایرکتوری فایل ها و پوشه های مورد نظرتان از دستور cp استفاده کنید.

 

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

15 آذر 1401

در 20:28

کنترل پنل دایرکت ادمین، از مهمترین عناصر برای مدیریت وبسایت بر هاست و سرور شما است. هاست از تاثیرگذارترین عناصر است و بر بازدهی سایت شما موثر است. افرادی که ...

9 آذر 1401

در 12:32

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که دامنه فارسی چیست و چقدر می‌تواند برای موفقیت کسب و کار شما مفید باشد؟ حتی شاید وجود یک دامنه فارسی مزایای بهتری نسبت به ی...

6 آذر 1401

در 15:10

قبل از خرید هاست، دانستن اینکه تفاوت هاست ابری با هاست معمولی چیست و هر کدام چه مزایا و معایبی دارند برای انتخاب هاست مناسب اهمیت زیادی دارد. به هنگام خرید ه...

5 آذر 1401

در 22:39

اغلب کاربران از سیستم عامل ویندوز برای اتصال به لینوکس استفاده می کنند، به همین دلیل در این بخش، آموزش اتصال به سرور لینوکس از طریق نرم افزار ویندوز puTTY را...

24 آبان 1401

در 12:15

آیا کلمه “وبمستری” را شنیده اید؟ میدانید دامنه چیست و چه کاربردی دارد؟ دررابطه با دامین چطور؟ اگر در سایت های مورد علاقه خود گشتی بزنید و صفحات ر...

24 آبان 1401

در 10:42

با بالارفتن اهمیت وب سایت ها و گسترش فعالیت افراد در فضای مجازی، کاربران اکثر فعالیت های خود را به سمت و سوی اینترنت و مجازی شدن پیش گرفته اند، اما مورد پراه...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.