تفاوت http و https چیست؟ مقایسه مزایا و معایب پروتوکل ها

تفاوت http و https

دو پروتکل http و https را می‌توان از مهم‌ترین پروتکل‌های موجود در اینترنت دانست که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. علی رغم وجود محبوبیت زیاد، بسیاری از افراد با تفاوت http و https آشنا نیستند و به همین دلیل کارایی کلی این دو پروتکل برای آن‌ها نامفهوم به نظر می‌رسد. این در حالی است که شناخت تفاوت تفاوت http و https امر بسیاری مهمی برای کلیه افرادی به شمار می‌آيد که شغل‌ آن‌ها در گرو فعالیت در فضای اینترنت است.

اهمیت بسیار بالا شناخت فرق http و https ما را بر آن داشت تا در این متن به بررسی جامع هر یک از این پروتکل‌ها بپردازیم. بنابراین، اگر قصد دارید اطلاعات مناسبی در این زمینه به دست بیاورید و هر یک از این پروتکل‌ها را به شکل بهتری بشناسید، توصیه می‌کنیم ادامه متن را به هیچ وجه از دست ندهید.

معرفی تفاوت http و https

آشنایی با پروتکل http | تفاوت http و https

به منظور شناخت تفاوت http و https باید با هر یک از این پروتکل‌ها به صورت جداگانه آشنا شویم. پروتکل‌ http را می‌توان ساده‌ترین ابزار به منظور ایجاد ارتباط بین سرور و کلاینت دانست. این عبارت یک مخفف از Hyper text transfer protocol به شمار می‌آيد و می‌توان با کمک آن انواع داده‌ها و به طور کلی اطلاعات را در شبکه‌های اینترنتی به راحتی انتقال داد.

قبل از بیان تفاوت http و https باید گفت که داده‌‌‌های مذکور می‌‌توانند هر نوع محتوایی باشند، از تصویر و عکس و فیلم گرفته تا موسیقی و حتی متن. یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمینه شناخت پروتکل http باید به آن اشاره کنیم این است که پروتکل مذکور بر پایه سیستم TCP – IP فعالیت می‌کند، به همین دلیل می‌توان از این پروتکل در کلیه سایت‌ها استفاده کرد.

این پروتکل مانند سایر پروتکل‌های فعال در حوزه اینترنتی، دارای یک سیستم خاص پاسخ – درخواست است. طبق این سیستم،‌ کاربر باید ابتدا درخواست خود را به منظور دریافت اطلاعات از وب‌سایت مدنظر ارائه کند. در مرحله بعد مرورگر نصب شده بر روی سیستم عامل شما این درخواست را تجزیه و تحلیل می‌کند و شما را به وب‌سایت مربوطه انتقال خواهد داد.

به الطبع سرعت ارسال و دریافت این پاسخ بستگی به موارد مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، سرعت اینترنت شما محسوب می‌‌شود. یکی از مهم‌ترین ارکان تفاوت http و https، به سابقه استفاده از این دو پروتکل برمی‌گردد. به طور کلی باید گفت که پروتکل Http سابقه طولانی‌تری نسبت به پروتکل https دارد. سطح امنیت پروتکل http نسبت به https پایین‌تر است، زیرا کلیه اطلاعات ارائه شده طی فرایند درخواست، در بخش session موجود در سرویس‌دهنده اینترنت شما ثبت می‌شوند. این موضوع امکان دسترسی افراد مختلف، از جمله هکرها را به مواردی همچون پسوردها و سوابق جستجوی شما فراهم می‌کند.

مشخصات و تفاوت http و https

آشنایی با پروتکل https

حال که به بررسی پروتکل http در زمینه تفاوت http و https پرداختیم، نوبت به بررسی کامل https می‌رسد. پروتکل https نیز نام خود را از مخفف کردن عبارت hypertext transfer protocol secure دریافت کرده است. همان‌طور که می‌توان مشاهده کرد، در بخش انتهایی این عبارت به کلمه secure بر می‌خوریم. این کلمه نشان‌دهنده سیستم امنیتی خاصی است که تنها در سیستم https می‌توان آن را مشاهده کرد.

پروتکل مذکور نیز مانند پروتکل http می‌تواند طیف وسیعی از داده‌ها از جمله صوت، تصویر، فیلم و … را به راحتی و با سرعت بالایی انتقال دهد. بنابراین، کاربران در این زمینه با محدودیت خاصی روبه‌رو نخواهند بود. به منظور بررسی بیشتر باید گفت که پروتکل https همان پروتکل http به شمار می‌آيد، اما یک لایه امنیتی نیز به آن افزوده شده است.

این لایه امنیتی کلیه ضعف‌های مربوط به پروتکل http را به طور کامل از بین می‌برد. در واقع با استفاده کردن از این پروتکل، اطلاعات مهم شما همانند پسوردها و یا وب‌سایت‌هایی که از آن‌ها بازدید کرده‌اید، در بخش session ارائه‌دهنده اینترنت ذخیره نمی‌شود. طبیعتاً‌ این موضوع نیز منجر به عدم دسترسی تبهکاران اینترنتی و هکرها به اطلاعات شخصی شما می‌شود. این موضوع یک گزینه اصلی در زمینه شناخت تفاوت http و https به شمار می‌آید که باید به آن توجه کرد.

جالب است بدانید که هنگام استفاده از این پروتکل، شاهد قرارگیری یک علامت قفل یا lock در بخش address bar مرورگر خود خواهید بود. این علامت قفل نیز نشانگر تفاوت اصلی امنیت پروتکل https نسبت به پروتکل http محسوب می‌شود و کمک می‌‌کند تا کاربران از بابت امنیت کلی ارتباط خود با سرور سایت مدنظرشان اطمینان خاطر کاملی داشته باشند.

انتخاب و تفاوت http و https

باید به سراغ کدام گزینه برویم؟| تفاوت http و https

حال که با تفاوت http و https آشنا شده‌اید شاید این پرسش برای شما به وجود آمده باشد که بهتر است به سراغ کدام یک از این پروتکل‌ها برویم؟ با توجه به موارد گفته شده کاملاً واضح به نظر می‌رسد که پروتکل https گزینه بهتری از بین این دو گزینه به شمار می‌آيد. امنیت بالای پروتکل مذکور موجب شده است تا در سایت‌های مهمی همچون سایت‌های فروشگاهی، سایت‌های دولتی، سایت‌های خدماتی و بانکی نیز از این پروتکل بهره برده شود.

مفهوم تفاوت http و https

رد سایت‌های بدون پروتکل https

کلیه مرورگرهای مدرن از جمله فایرفاکس، گوگل کروم و مایکروسافت ادج دارای سیستم‌های امنیتی خاصی هستند که پروتکل http و پروتکل https را به طور کامل تشخیص می‌دهند. این بدان معنا است که مرورگرهای فوق از باز شدن وب‌سایت‌هایی که در آدرس اینترنتی آن‌ها به جای https از http استفاده شده است، خودداری می‌کنند.

این موضوع را می‌توان یک نوع قابلیت ایمنی فوق‌العاده دانست که تنها در مرورگرهای بروز دیده می‌شود. به همین دلیل، اگر خواستار این هستید که در همه شرایط به جای بهره‌گیری از پروتکل http به پروتکل https متصل شوید، بهتر است که مرورگر خود را بروز کنید تا از این لحاظ خیال کاملاً راحتی داشته باشید.

انتقال با توجه به مفهم تفاوت http و https

به منظور بروز کردن مرور خود نیز باید به بخش تنظیمات رفته و گزینه update را فعال کنید. البته، باید به این نکته اشاره کنیم که مرورگرهای بروز نیز اجازه بازدید از وب‌سایت‌های http را به شما می‌دهند، اما پیش از باز کردن وب‌سایت‌های مذکور از شما پرسش‌هایی را مطرح می‌کنند تا مطمئن شوند که این عمل به صورت اختیاری در حال انجام است.

چطور باید از http به https برویم؟

بررسی تفاوت http و https به ما نشان داد که پروتکل https گزینه بسیار بهتری محسوب می‌شود، حال این پرسش مطرح می‌شود که صاحبان وب‌سایت‌های مختلف چطور می‌توانند پروتکل وب‌سایت خود را از http به https تغییر دهند.  این امر شامل مراحل زیر است:

  • اولین و مهم‌ترین گام در این زمینه،‌ دریافت گواهینامه خاصی به نام گواهینامه SSL است.اگر بخواهیم بگوییم گواهینامه SSL چیست ؟ باید گفت که این گواهینامه به صورت خاص بر مبحث امنیت کاربران تمرکز دارد و بدون آن نمی‌توان به سمت بهره‌گیری از پروتکل https رفت. پس از خرید SSL و نصب گواهینامه SSL از دایرکت ادمین و یا سایر پنل های مدیریتی مانند سی پنل بر روی دامنه، نوبت به انتقال کلیه صفحات وب‌سایت از پروتکل http به https می‌رسد. این فرایند باید توسط متخصصان امر صورت بگیرد تا مشکلی برای وب‌سایت شما به وجود نیاید.توصیه می شود قبل از هر کاری اقدام به تهیه فول بک آپ از هاست از طریق سی پنل یا سایر پنل های مدیریتی کنید.
  • گام بعدی نیز تأیید کردن مالکیت وب‌سایت در بخش کنسول سرچ موتورهای جستجوگر خاص همچون گوگل است. این امر نیز یک موضوع ضروری در این زمینه به شمار می‌آيد که باید به آن دقت کرد. پس از بروزرسانی تنظیمات گوگل analytics،‌ امکان بهره‌برداری از https برای شما فراهم می‌شود.

توجه داشته باشید که این مورد باید توسط متخصصان امر صورت بگیرد و بسیاری از کاربران قادر به انجام آن نیستند. در واقع عدم تکمیل صحیح موارد بالا ممکن است موجب ایجاد مشکلات دیگری مانند ایجاد خطای SSL شود.

تفاوت http و https و استفاده ایمن

یک راه حل ساده

طی کردن مراحل گفته شده در مرحله قبل شاید برای همه امکان‌پذیر نباشد و یا خیلی طول بکشد، به همین دلیل اکثر کاربران به دنبال روش‌هایی ساده‌تر در این زمینه هستند. خوشبختانه وب‌سایت کلاود فلر یک راه‌حل در این زمینه به ما ارائه داده است تا خیال راحتی از بابت بهره‌گیری از امنیت سیستم https  داشته باشیم.

شاید بپرسید که با توجه به تفاوت http و https سیستم کلاود فلر چگونه به ما کمک می‌کند؟ باید گفت که به منظور استفاده از این سیستم تنها کافی است که وب‌سایت خود را وب‌سایت کلاود فلر ثبت کنید. پروتکل‌های مربوط به وب‌سایت کلاود فلر به نحوی ترافیک شما را انتقال خواهند داد که هم در سمت شما و هم در سمت فردی که از وب‌سایتتان استفاده مي‌کند، پروتکل https فعال شود.

بهره‌گیری از سیستم کلاود فلر به شما این قابلیت را ارائه می‌کند تا بتوانید از رمزگذاری بسیار پیشرفته و خاصی به نام TLS استفاده کنید. از آنجایی که این رمزگذاری یکی از مهم‌ترین ابزارهای مربوط به ایمنی افراد در اینترنت محسوب می‌شود، بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت‌نام وب‌سایت خود در کلاود فلر اقدام کنید. رمزگذاری TLS هر روزه از میلیون‌ها کاربر فعال در اینترنت به صورت کامل محافظت می‌نماید و به همین دلیل مورد توجه کاربران بسیار زیادی قرار گرفته است.

بنابراین،‌ اگر قصد دارید خیلی راحت https را بر روی وب‌سایت خود فعال کنید، باید به سراغ بهره‌گیری از سیستم کلاود فلر بروید. شایان ذکر است که این سیستم محدودیت خاصی ندارد و اکثر وب‌سایت‌ها بدون نگرانی خاصی می‌توانند به راحتی از آن بهره‌مند شوند.

تأثیرات https بر روی سئو وب‌سایت

در زمینه آشنایی با تفاوت http و https باید به یک مورد دیگر نیز اشاره کنیم و آن تأثیر بسیار زیاد استفاده از پروتکل https بر روی سئو وب‌سایت شما محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که برای کلیه موتورهای جستجو از جمله گوگل، بهره‌گیری از پروتکل https اهمیت بالایی دارد. این اهمیت به حدی است که سایت‌های دارای پروتکل https به علت امنیت بهتر خود در رتبه‌های بالاتری قرار می‌گیرند و به همین دلیل این وب‌سایت‌ها می‌توانند کاربران بیشتری را به سمت خود جلب کنند.

اگر شما به تفاوت http و https پی بردید و هنوز از پروتکل http بهره می‌برید و شاهد ریزش تعداد بالایی از کاربران خود هستید، بهتر است همین الان پروتکل خود را تغییر داده و به سراغ پروتکل https بروید تا هم از امنیت بسیار بالای این پروتکل نهایت استفاده را ببرید و هم خیال راحتی از بابت بالا بردن رتبه خود در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید. متأسفانه بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی به علت عدم شناخت همین امر ساده یعنی تاثیر امنیت در سئو وب سایت نمی‌توانند در صفحه نتایج گوگل رتبه خوبی به دست بیاورند و علی رغم محتوای مناسب، دچار ریزش کاربران می‌شوند.

تفاوت http و https و انتقال اطلاعات امن

جمع‌بندی

امروزه در دنیای اینترنت از دو پروتکل‌ خاص با نام‌های http و https استفاده می‌شود. این دو پروتکل به منظور انتقال انواع داده‌ها از نوع صدا، تصویر، متن و … مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. پروتکل‌های http و https یک تفاوت اساسی دارند و آن تفاوت،‌ امنیت هر یک از این موارد به شمار می‌آيد. این تفاوت http و https از اهمیت بالایی برخوردار است.

با توجه به موارد گفته شده در خصوص تفاوت http و https در متن می‌توان بیان داشت که پروتکل https به دلیل وجود یک لایه امنیتی خاص از کلیه اطلاعات رد و بدل شده بین سایت و کاربر محافظت می‌کند. هنگام بهره‌گیری از این پروتکل، مواردی همچون تاریخچه جستجوی شما و همچنین پسوردهایتان به هیچ وجه، نزد ارائه‌دهندگان اینترنت ثبت نخواهد شد. این امر به خودی خود می‌تواند منجر به جلوگیری از دستیابی سایر افراد و هکرها به حساب‌های مالی و شخصی شما در فضای اینترنت شود. امیدواریم با مطالعه این متن اطلاعات مناسبی را در این زمینه به دست آورده باشید.

تفاوت http و https چیست

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به دو سوال متداول در مورد تفاوت http و https بپردازیم تا به درک بهتری در مورد این دو پروتکل بسیار محبوب دست یابید.

اصلی‌ترین تفاوت http و https چیست؟

مهم‌ترین تفاوت http و https را می‌توان امنیت کلی این دو نوع پروتکل‌ دانست. به طور کلی باید گفت که میزان امنیت مربوط به پروتکل‌ https به دلیل بهره‌گیری از یک سیستم خاص بالاتر خواهد بود.

با توجه به تفاوت http و https ، کدام یک از این پروتکل‌ها گزینه بهتری هستند؟

با توجه به امنیت بالای https، می‌توان بیان کرد که پروتکل مزبور نسبت به پروتکل http گزینه بهتری محسوب می‌شود، زیرا با استفاده از این پروتکل ارائه‌دهندگان اینترنت و هکرها به اطلاعات شما دسترسی ندارند.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

18 تیر 1403

در 09:07

در این مقاله می‌خواهیم درباره اینکه لیزی لود چطور کار می‌کند، مزایای آن چیست و فعال سازی آن در وردپرس چگونه انجام می‌شود توضیح دهیم. در ادامه با مقالات مرواه...

13 تیر 1403

در 10:35

تصور کنید تنها با چند کلیک ساده بتوانید تصاویری خلق کنید که تاکنون فقط در رویاهایتان دیده‌اید. دنیایی که در آن هر فرد، بدون نیاز به دانش تخصصی در هنر و طراحی...

11 تیر 1403

در 09:29

ساخت اکانت ftp یک مهارت تقریبا ضروری برای مدیریت وب‌سایت‌ها و سرورهای میزبانی است. این اکانت‌ها به شما اجازه می‌دهند تا فایل‌ها را به‌راحتی بین کامپیوتر شخصی...

6 تیر 1403

در 10:31

یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای افزایش امنیت وبسایت، استفاده از گواهینامه SSL است. گواهینامه SSL یک پروتکل امنیتی است که ارتباطات بین وبسایت و کاربران را رمزنگا...

4 تیر 1403

در 10:02

اتصال ایمیل به اوت لوک از طریق پروتکل‌های POP3 و SMTP یکی از روش‌های رایج برای مدیریت ایمیل‌ها است. پروتکل POP3 (Post Office Protocol version 3) برای دریافت ...

30 خرداد 1403

در 19:28

امروزه به دلیل ازدیاد زبان ‌های برنامه نویسی، انتخاب نوع مناسب برای افرادی که قصد دارند در این زمینه دانش کسب کرده و وارد بازار کار شوند، بسیار چالش برانگیز ...

6 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت http و https چیست؟ مقایسه مزایا و معایب پروتوکل ها»

  1. بازتاب: SSL چیست و چرا استفاده از آن مهم است + معرفی انواع آن - وبلاگ مروا هاست

  2. بازتاب: راهنمای نصب گواهی ssl در دایرکت ادمین در 6 مرحله | راه اندازی پروتکل https - وبلاگ مروا هاست

  3. بازتاب: خطای ssl چیست | آموزش رفع خطای ssl در گوگل کروم، موبایل و اندروید - وبلاگ مروا هاست

  4. بازتاب: فروش ویژه گواهینامه SSL - وبلاگ مروا هاست

  5. بازتاب: تاثیر امنیت سایت بر سئو و بهبود سایت - وبلاگ مروا هاست

  6. بازتاب: آموزش تهیه فول بک آپ از هاست سی پنل | 2 روش معمول پک آپ گیری در سی پنل - وبلاگ مروا هاست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.