مجبور نیستید مقالات ۲۰۰۰ کلمه‌ای بنویسید! مقالات بلند معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه هستند اما مواردی هم وجود دارند که تا ۴۰۰۰ کلمه یا بیشتر هستند، دلیل اینکه برخی نویسندگان تا این حد خودشان را به‌زحمت می‌اندازند این است که موتورهای جستجو و کاربران محتوای بلندتر را بیشتر دوست دارند. مقالات بلندتر بیشتر به […]

بررسی وضعیت کمپین سئو با استفاده از گوگل انلتیکس در سطح اینترنت ابزارهای مختلفی برای سنجش موفقیت کمپین سئوی یک مجموعه وجود دارد، بااین‌حال اکثرشان هزینه قابل‌توجهی به دنبال دارند. در ادامه قصد داریم بر روی گوگل انلتیکس که موردتوجه بسیاری از کارشناسان سئو قرار دارد و کاملاً هم رایگان است تمرکز کنیم. به کمک […]

از بین بردن اضطراب کاربران برای افزایش میزان تبدیل‌ها تمام کاربران اینترنتی گاهی دچار اضطراب می‌شوند؛ احتمالاً خود شما هم همین حس را تجربه کرده‌اید، هرچند شاید آن‌قدر خفیف بوده که متوجهش نشده‌اید. در دنیای تجارت الکترونیک امروز، اضطراب یکی از بزرگ‌ترین موانع تبدیل کاربران و سودآوری مجموعه‌ها به شمار می‌رود. درصورتی‌که به‌عنوان یک بازاریاب […]

ایجاد صفحاتی که شکاک‌ترین کاربران را به مشتری تبدیل کند مهم‌ترین مهارت در بازاریابی دیجیتال این است که بتوانیم کاربران را متقاعد کنیم؛ هرچقدر هم که تبلیغات کنیم و هر تعداد پنجره که پاپ آپ کنیم، دست‌آخر درصورتی‌که نتوانیم مشتریان را ترغیب کنیم، فروشی نخواهیم داشت. هنر متقاعد کردن افراد، مهارت بسیار ارزشمندی است؛ درصورتی‌که […]

اهمیت فضاهای سفید در طراحی وب معمولاً به هنگام ساخت صفحات وب تمرکزمان را کاملاً به المان‌های مختلف صفحه، مثلاً تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها و … منعطف می‌کنیم؛ اما آن بخش از طراحی که بیشترین تأثیر را بر روی کاربر می‌گذارد، بخش نامرئی صفحه است: فضای سفید یا نگاتیو بین المان‌ها. متأسفانه اکثر طراحان وب (حتی […]

یک ماه پیش بود که گوگل آپدیت ۴٫۰ پاندا را عرضه کرد. در طول چند هفته اخیر موفق شدیم بعضی از سایت‌ها را که از این آپدیت ضربه خورده بودند نجات بدهیم. این قبیل سایت‌ها براثر آپدیت چهارم بیش از ۵۰% از ترافیکشان را ازدست‌داده بودند، ولی پس از بازیابی، مجدداً به جایگاه اولیه‌شان در […]

برای کدام بیشتر وقت بگذاریم؟ مسائل فنی سئو یا بازاریابی محتوا؟ مسئله زمان، معضل همیشگی دنیای سئو است. کارهای زیادی می‌توانیم بکنیم، ولی متأسفانه وقت کافی وجود ندارد. حوزه سئو اصولاً به دوطبقه بندی کلی تقسیم‌بندی می‌شود: بخش فنی سئو یا همان سئوی مرسوم و بازاریابی محتوا. مسئله اساسی این است که در شرایطی که […]

از دست دادن مشترکان با ارسال هر ایمیل خبرنامه جدید واقعیت تلخی است، اما هر بار که به لیست خبرنامه‌مان ایمیل می‌زنیم، تعداد اعضاء کمتر از قبل می‌شود؛ به این اتفاق در دنیای بازاریابی ایمیلی، اصطکاک ایمیلی می‌گویند. واقعیت این است که نمی‌توانیم جلوی اصطکاک ایمیل‌ها را بگیریم، هر کار که کنیم، بازهم تعدادی از […]

زمانبندی پست های وبلاگ

زمانبندی پست های وبلاگ

فرض کنید نگارش یکی از مقالات فوق العاده وبلاگتان، چند دقیقه پیش به پایان رسیده است؛ قالب بندی متن مرتب است و تصویر کاملا مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته اید. در چنین شرایطی احتمالا تا حد مرگ هیجان زده اید و تصمیم دارید هرچه زودتر شاهکارتان را منتشر و بازخورد کاربران را مشاهده کنید؛ اما بهتر است دست نگه دارید!
Timing Your Blog Posts
وقت مناسبی را برای انتشار پست وبلاگ انتخاب کرده اید؟
به طور حتم پاسخ چنین سوالی به تمایلتان برای جذب بیشترین تعداد نظرات، اعضای خبرنامه و یا تعداد به اشتراک گذاشته شدن مطلب درون رسانه های اجتماعی بستگی دارد. درصورتی که مایلید تعداد مخاطبان وبلاگتان بیش از پیش شود، به طور حتم لازم است مقاله را در زمان های مشخصی پست کنید.
با بررسی سه فاکتور اساسی زیر می توانید نتایج موثرتری به دست آورید:

 • ساعت ارسال پست
 • روز ارسال پست
 • زمان تبلیغ پست درون شبکه های اجتماعی

اطلاعاتی که در ادامه در اختیارتان می گذارم، نتایج تجربیات چندین ساله وبلاگ نویسی ام در کنار بررسی کارشناسی آمارهای تحلیلی بوده است. نکته حائز اهمیت این است که این قسم دستورات زمانبندی، وحی منزل نیستند و ممکن است نتیجه کار در برخی موارد نادر برعکس شود؛ به عنوان مثال پستی که ساعت ۲ بعد از نیمه شب جمعه منتشر شده، به طرز شگفت انگیزی ویروسی شود و یا پستی که در بهترین ساعت و روز هفته منتشر شده، به هیچ وجه دیده نشود. با این حال چنین دستوراتی به صورت کلی خالی از اشکال هستند و عموما نیز برحسب فاکتورهایی مانند هدف اصلی وبلاگ، انتخاب می شوند و انعطاف پذیر هستند.

کدام روزهای هفته بیشترین تاثیر را بر روی پست وبلاگ باقی می گذارند؟
یکشنبه و دوشنبه عموما در مورد پست های وبلاگ بهترین نتیجه را به دنبال دارند. شنبه ها ترافیک کمتری به دنبال دارد، زیرا اغلب افراد روز اول هفته مشغله های بی شماری دارند و داخل میل باکسشان مملو از نامه های ضروری است. چنانکه پیشتر عنوان شد هدف اصلی وبلاگ می تواند به راحتی چارچوب های زمانی تعریف شده را بشکند. به عنوان مثال درصورتی که درون وبلاگ پست های فوتبالی منتشر می کنید، با انتشار پست ها صبح پنجشنبه و جمعه، می توانید ترافیک ورودی خود را به راحتی افزایش دهید.

کدام ساعت های روز بر روی پست وبلاگ بیشترین تاثیر را می گذارند؟
ارسال پست ها می بایست تا قبل از ظهر انجام شود؛ کاربران عموما مابین ساعت ۸ تا ۱۱ صبح برای اولین بار طی روز آنلاین می شوند.
گیرندگانی که پست های وبلاگ را از طریق ایمیل خود دریافت می کنند، پست جدید را در طول ساعات اولیه روز به یکی از چند طریق زیر چک می کنند:

 • از طریق تلفن همراه، درون تختخواب
 • از طریق تبلت، درون مترو
 • از طریق کامپیوتر، در محل کار

علاوه بر این پست هایی که در ساعات اولیه روز منتشر می شوند، شانس بهتری برای به اشتراک گذاشته شدن درون رسانه های اجتماعی دارند.

استفاده از رسانه های اجتماعی به منظور تبلیغ و معرفی پست های وبلاگ
درصد بسیار بالایی از کاربران دست کم از یکی و برخی نیز به صورت همزمان از چند پلتفرم رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. چنانکه مشاهده می کنید بسیاری از کانال های اجتماعی با ساعات اولیه صبح، مطابقت بهتری دارند:

 • گوگل پلاس: ۹ تا ۱۱ صبح
 • توئیتر: ۱ تا ۳ بعد از ظهر
 • فیسبوک: ۱ تا ۴ بعد از ظهر
 • لینکدین: ۷ تا ۹ صبح و ۴ تا ۶ بعد از ظهر
 • پینترست: ۲ تا ۴ بعد از ظهر و ۸ شب تا ۱ صبح

جی بِر معتقد است: “محتوا مانند آتش است و رسانه های اجتماعی گازوئیل!” با این وجود به نظر می رسد میزان اشتعال پذیری، به نحوه استفاده از رسانه های اجتماعی وابسته باشد. درصورتی که محتوا کاربرپسند باشد، بسیاری از گیرندگان ایمیل ها، که پست وبلاگ را در ساعات اولیه روز دریافت کرده اند، به سرعت آن را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند که به نوبه خود برای وبلاگ فوق العاده است.

چند نکته کوتاه درخصوص رسانه های اجتماعی
فیسبوک تقریبا درون نیمی از ادارات و شرکت ها بلاک شده است! اما خبر خوب از فیسبوک این است که پست هایی که مابین ساعت های ۷ تا ۹ بعد از ظهر به اشتراک گذاشته می شوند، می توانند بر روی ترافیک زائی وبلاگ، تاثیر بسزائی داشته باشند، زیرا بسیاری از کاربران فیسبوک ترجیح می دهند به هنگام غروب اکانتشان را چک کنند.
به نظر می رسد پنجشنبه صبح نیز زمان مناسبی برای انتشار پست درون فیسبوک باشد؛ بدین ترتیب افرادی که پنجشنبه ها کار نمی کنند، پست را با احتمال بیشتری به اشتراک می گذارند و درخصوص آن نظر می دهند. اما به یاد داشته باشید پست های ساعت ۱ بعد از ظهر پنجشنبه عملکرد ضعیف تری دارند و هرچه به غروب پنجشنبه نزدیک می شویم، عملکرد پست ها به ندرت چنگی به دل می زند.
پست های گوگل پلاس، بنابر دلایلی در ساعات اولیه روز توجه بیشتری به خود جلب می کنند، هرچند پست های غروب نیز در برخی مواقع که نیوزفید کاربران خلوت تر است، شانس خودنمائی پیدا می کنند.
وضعیت لینکدین اندکی متفاوت است؛ بهتر است ابتدا هدف اصلی وبلاگ را بررسی کنید و ببینید ارتباطات ایجاد شده درون لینکدین تا چه حد از محتوای پست پشتیبانی می کنند. درصورتی که محتوای وبلاگ درخصوص مباحثی مانند بازاریابی، تکنولوژی، تجارت و یا توانائی های فردی است، ارتباطات لینکدین کاملا کمک کننده خواهند بود؛ اما چنانچه در حوزه تفریحات، ورزش، سیاست و یا مسائل مذهبی فعالیت می کنید، شاید بهتر باشد به منظور انتشار مقالات از سایر پلتفرم ها استفاده کنید.
توئیتر نیز یکی دیگر از پلتفرم های کاربردی است که امکان می دهد با استفاده از تیترهای مختلف، برای وبلاگتان هزاران توئیت منتشر کنید و در عین حال مانند یک اسپمر مزاحم نیز به نظر نرسید. به نظر می رسد بنابر برخی دلایل، توئیتر بعد از ظهرها بهتر جواب دهد؛ با این حال ضرری ندارد سایر بازه های زمانی را هم امتحان کنید. ( من خودم هنوز از تویتر بازخورد مناسبی دریافت نکرده ام ولی در بازاریابی اینترنتی هیچ شانسی را از دست ندهید)
تعداد کاربران مرد پینترست نیز روز به روز بیشتر می شود، بنابراین درصورتی که طیف گسترده ای از مخاطبان وبلاگتان را مردان تشکیل می دهند، بهتر است این پلتفرم ویژوال را نیز در نظر داشته باشید.
نکته آخر درخصوص استفاده از رسانه های اجتماعی این است که چنانچه چندان سحرخیز نیستید، می توانید با استفاده از ابزارهایی مانند هوت سوئیت ، پست ها را به صورت اتوماتیک در ساعات اولیه روز منتشر کنید.3769 بازدید

۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. پروفیل upvc می‌گه:

  تشکر از مطلب خوبتون

 2. ♥sEvEn♥ می‌گه:

  سلام بسیار ممنون موفق باشید

 3. شکرگزاری می‌گه:

  سلام
  مطلب جالب و تامل برانگیزی بود.
  تشکر.

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کد امنیتی *