مجبور نیستید مقالات ۲۰۰۰ کلمه‌ای بنویسید! مقالات بلند معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه هستند اما مواردی هم وجود دارند که تا ۴۰۰۰ کلمه یا بیشتر هستند، دلیل اینکه برخی نویسندگان تا این حد خودشان را به‌زحمت می‌اندازند این است که موتورهای جستجو و کاربران محتوای بلندتر را بیشتر دوست دارند. مقالات بلندتر بیشتر به […]

بررسی وضعیت کمپین سئو با استفاده از گوگل انلتیکس در سطح اینترنت ابزارهای مختلفی برای سنجش موفقیت کمپین سئوی یک مجموعه وجود دارد، بااین‌حال اکثرشان هزینه قابل‌توجهی به دنبال دارند. در ادامه قصد داریم بر روی گوگل انلتیکس که موردتوجه بسیاری از کارشناسان سئو قرار دارد و کاملاً هم رایگان است تمرکز کنیم. به کمک […]

از بین بردن اضطراب کاربران برای افزایش میزان تبدیل‌ها تمام کاربران اینترنتی گاهی دچار اضطراب می‌شوند؛ احتمالاً خود شما هم همین حس را تجربه کرده‌اید، هرچند شاید آن‌قدر خفیف بوده که متوجهش نشده‌اید. در دنیای تجارت الکترونیک امروز، اضطراب یکی از بزرگ‌ترین موانع تبدیل کاربران و سودآوری مجموعه‌ها به شمار می‌رود. درصورتی‌که به‌عنوان یک بازاریاب […]

ایجاد صفحاتی که شکاک‌ترین کاربران را به مشتری تبدیل کند مهم‌ترین مهارت در بازاریابی دیجیتال این است که بتوانیم کاربران را متقاعد کنیم؛ هرچقدر هم که تبلیغات کنیم و هر تعداد پنجره که پاپ آپ کنیم، دست‌آخر درصورتی‌که نتوانیم مشتریان را ترغیب کنیم، فروشی نخواهیم داشت. هنر متقاعد کردن افراد، مهارت بسیار ارزشمندی است؛ درصورتی‌که […]

اهمیت فضاهای سفید در طراحی وب معمولاً به هنگام ساخت صفحات وب تمرکزمان را کاملاً به المان‌های مختلف صفحه، مثلاً تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها و … منعطف می‌کنیم؛ اما آن بخش از طراحی که بیشترین تأثیر را بر روی کاربر می‌گذارد، بخش نامرئی صفحه است: فضای سفید یا نگاتیو بین المان‌ها. متأسفانه اکثر طراحان وب (حتی […]

یک ماه پیش بود که گوگل آپدیت ۴٫۰ پاندا را عرضه کرد. در طول چند هفته اخیر موفق شدیم بعضی از سایت‌ها را که از این آپدیت ضربه خورده بودند نجات بدهیم. این قبیل سایت‌ها براثر آپدیت چهارم بیش از ۵۰% از ترافیکشان را ازدست‌داده بودند، ولی پس از بازیابی، مجدداً به جایگاه اولیه‌شان در […]

برای کدام بیشتر وقت بگذاریم؟ مسائل فنی سئو یا بازاریابی محتوا؟ مسئله زمان، معضل همیشگی دنیای سئو است. کارهای زیادی می‌توانیم بکنیم، ولی متأسفانه وقت کافی وجود ندارد. حوزه سئو اصولاً به دوطبقه بندی کلی تقسیم‌بندی می‌شود: بخش فنی سئو یا همان سئوی مرسوم و بازاریابی محتوا. مسئله اساسی این است که در شرایطی که […]

از دست دادن مشترکان با ارسال هر ایمیل خبرنامه جدید واقعیت تلخی است، اما هر بار که به لیست خبرنامه‌مان ایمیل می‌زنیم، تعداد اعضاء کمتر از قبل می‌شود؛ به این اتفاق در دنیای بازاریابی ایمیلی، اصطکاک ایمیلی می‌گویند. واقعیت این است که نمی‌توانیم جلوی اصطکاک ایمیل‌ها را بگیریم، هر کار که کنیم، بازهم تعدادی از […]

سارقان محتوا – روش های تشخیص سرقت و راه چاره آن

سارقان محتوا – روش های تشخیص سرقت و راه چاره آن

درصورتی که برای مدتی مشغول وبلاگ نویسی بوده باشید، مطمئنا با پدیده شوم سرقت محتوا به خوبی آشنائی دارید؛ سارقان محتوا، وب سایت هایی هستند که بدون اجازه صاحبان وبلاگ ها، مطالب آن ها را در وبلاگ خود قرار می دهند. برخی از آن ها، محتوا را به صورت دستی کپی می کنند، اما اکثرشان با استفاده از نرم افزارهای اتوماتیک، محتوا را از خوراک آر.اس.اس(R.S.S Feed) سایت می گیرند و آن را به عنوان پست جدیدی درون سایت خود منتشر می کنند.
از این رو، در ادامه قصد داریم تعدادی از مزایای لینک گیری از سایت های سارق را شرح دهیم، نحوه شناسائی چنین بزهکارانی را بررسی کنیم و راه چاره را که می تواند لینک گیری از سایت موردنظر و یا وادار کردن مدیر وب به حذف محتوا باشد، از نظر بگذرانیم.
مزایای لینک گیری از سارقان محتوا
زمانی که شروع به نوشتن این وب لاگ کردم، به تدریج متوجه شدم که افرادی هستند که محتوا را دقیقا کپی می کنند و حتی در بعضی از مواقع کلمه مرواهاست آن را حذف نمی کنند!!
هر چند گوگل با توجه به تاریخ انتشار می تواند متوجه کپی شدن مطالب بشود ولی اکر سارق اطلاعات از طریق RSS در لحظه  انتشار مطلب شما را کپی کند، ممکن است گوگل متوجه این اختلاف زمانی کوتاه نشود و سایت شما را به عنوان کپی کننده بشناسد. کم کم به این فکر افتادم که به روشی لینک سایت خود را در محتوا قرار دهم تا در صورت کپی شدن اطلاعات حداقل لینکی به سایت خود ایجاد کرده باشم.
بدین ترتیب اندک اندک به مزایای لینک گیری از سارقان محتوا پی بردم. هرچند به طور حتم چنین لینک هایی به هیچ وجه باکیفیت نیستند؛ ، تعدادی از سایت ها به چندین و چند زبان مختلف محتوا سرقت می کردند، حتی مدیر یکی از سایت ها چنان اعتماد به نفسی داشت که با استفاده از اسکریپت های ریدایرکشن، به سایت من لینک نمیداد.

بدین ترتیب با وجود اینکه چنین لینک هایی به میزان لینک پست اصلی دارای اعتبار نبودند، همچنان لینک محسوب می شدند.
سارقان محتوا را چطور شناسائی کنیم؟
متاسفانه تنها درصورتی که مرتّبا عنوان پست هایتان را درون گوگل جستجو کنید، می توانید سارقان محتوا را شناسائی کنید؛ درغیر این صورت تنها می توان سایت هایی را که لینک های تعبیه شده درون متن را حذف نکرده اند، ردیابی کرد. با این حال برای شناسائی سارقان، چندان هم دست و پا بسته نیستیم:
کپی اسکیپ
کپی اسکیپ موتور جستجوی ساده ای است که به کاربران امکان می دهد آدرس محتوای خود را درون آن وارد و مطالب مشابه آن در سطح اینترنت را شناسائی کنند. در این حالت می توان به صورت رایگان تعداد اندکی از نتایج را بررسی کرد و یا با خریداری اکانت پرمیوم تا ۱۰ هزار صفحه سایت را چک کرد.
ترک بک ها
احتمالا اصلی ترین راه برای شناسائی سارقان، ترک بک های وردپرس باشند (که در شکل مشاهده می کنید). بهترین روش به دام انداختن سارقان این است که درون محتوا، لینک هایی به سایر صفحات سایت تعبیه کنید. این کار علاوه بر اینکه کار سارق اطلاعات را سخت می کند بلکه برای وضعیت سئوی وب سایت شما را نی بهبود می بخشد.
ابزار مدیران وب (Webmasters Tools)
روش دیگر به منظور به دام انداختن سارقان، استفاده از ابزار مدیران وب است. کافی است سری به بخش ’وب ’لینک های ورودی به سایت(Links to Your Site) ‘ بزنید و نتایج را براساس ستون ’صفحات لینک گرفته(Linked Pages) ‘ مرتّب کنید. خوانندگانی که به فکر جذب لینک از سایت سارقان هستند، احتمالا در تصویر زیر متوجه حجم سرسام آور لینک های ورودی از چنین سایت هایی شده اند. درحقیقت چنانچه سایتی جزء شبکه های اجتماعی، علاقمندی های اجتماعی(Social Bookmarking) و یا یکی از طرفداران سرسخت مدیرسایت و مایل به لینک دهی به وبلاگ وی نباشد، ولی در عین حال به صورت کاملا مشکوکی به تعداد زیادی از پست ها لینک داده باشد، به احتمال زیاد جزء سارقان است.
Content Scrapers
با این حال لازم است سری به سایتشان بزنید و از واقعیت امر مطلع شوید. کافی است بر روی یکی از دامنه های سایتشان کلیک کنید تا متوجه شوید دقیقا به کدام صفحات وبلاگتان لینک داده اند. در این مرحله می بایست بر روی یکی از لینک های سایتتان کلیک کنید تا مشخص شود کدام صفحات سایتشان به شما لینک داده اند.
Content Scrapers Content Scrapers
گوگل آلرتس(Google Alerts)
درصورتی که گاه به گاه پست منتشر می کنید و یا تمایل دارید از هرگونه اشاره احتمالی به پست های مهم وبلاگ در سایر سایت ها خبردار شوید، می توانید با قرار دادن عین عباراتی که در عنوان پست به کار رفته اند درون علامت نقل قول، گوگل آلرت جدیدی ایجاد کنید.
Content Scrapers
به شخصه تمامی گوگل آلرت ها را به خوراک آر.اس.اس می فرستم تا درون گوگل ریدر به راحتی مدیریت شوند، با این حال می توانید آلرت ها را به اکانت ایمیل خود نیز هدایت کنید. بدین ترتیب حتی می توانید انواع نتایج حاصله را به صورت لحظه ای نیز بررسی کنید.
Content-Scrapers
چطور محتوای مسروقه را به نام خود ثبت کنیم؟
درصورتی که از وردپرس استفاده می کنید، می توانید به راحتی از پلاگین آر.اس.اس فوتر(R.S.S Footer Plugin) استفاده کنید؛ بدین ترتیب می توانید متن مشخصی را در بخش بالائی و پائینی محتوای خوراک آر.اس.اس سایت تعبیه کنید. در این حالت چنانچه پست وبلاگ را از طریق خوراک آر.اس.اس دنبال کنیم، متن تعیین شده را مشاهده می کنیم. چنانکه ملاحظه می کنید، حتی درصورتی که از قابلیت فوق به منظور مبارزه با سارقان محتوا استفاده نکرده باشید، می توانید از فضای درنظر گرفته شده، در جهت تشویق خوانندگان وبلاگ به عضویت در خوراک آر.اس.اس و یا ورود به پروفایل مجموعه در رسانه های اجتماعی بهره بگیرید.
Content-Scrapers
بدین ترتیب درصورتی که محتوا از درون خوراک دستبرد زده شود، پیام تعبیه شده نیز همراه آن نمایش پیدا خواهد کرد.
Content-Scrapers
از این رو هنگامیکه کاربران وارد سایت مجعول می شوند، به راحتی تشخیص می دهند که محتوا اساسا متعلق به کدام وبلاگ بوده است. درصورتی که از وردپرس استفاده نمی کنید، می توانید پیام متنی دلخواه خود را به صورت دستی در بخش بالائی و پائینی کپی سایت وارد کنید.

با سارقان محتوا چگونه برخورد کنیم؟
درصورتی که به هیچ وجه تمایل ندارید محتوای سایت خود را درون سایر وبلاگ ها تماشا کنید، می توانید از روش های زیر کمک بگیرید؛ می توانید با مدیر وبی که کپی مسروقه را منتشر کرده تماس بگیرید و به وی هشدار دهید بهتر است هرچه سریعتر محتوا را حذف کند. بدین منظور می توانید از فرم تماس با ما، آدرس ایمیل و یا صفحه رسانه های اجتماعی سایت استفاده کنید. درصورتی که درون سایت کوچکترین آثاری از اطلاعات تماس به چشم نمی خورد، می توانید امیدوار باشید که صاحب دامنه با هو-ایز-لوک¬آپ (Whois Lookup) شناسائی شود.
Content-Scrapers
درصورتی که دامنه به صورت شخصی ثبت نشده، لازم است به دنبال آدرس ایمیل ادمین آن بگردید. درغیر اینصورت باید دست کم ثبت کننده دامنه – در این مثال: گو ددی – و یا کمپانی ارائه کننده هاست – در این مثال: هاست گیتور – مشخص باشد. در این مرحله می بایست با هر دو کمپانی تماس برقرار کنید و به آن ها اطلاع دهید دامنه موردنظر محتوای مشمول قانون کپی رایت را درون سایت خود منتشر کرده است؛ بدین ترتیب می توانید امیدوار باشید که شاید کلّ سایت حذف شود و یا به حالت تعلیق درآید..5139 بازدید

۷ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. شکرگزاری می‌گه:

  سلام
  بازم ممنون
  ان شاالله همه مراقب حق الناس هایی باشند که با این کارها بر گردن خود خواهند انداخت .

 2. محمد افشار می‌گه:

  سلام دوست عزیز این وبلاگ بسیار آموزنده است
  و خودم مقالات شما رو مطالعه میکنم
  من بازاریاب اینترنتی هستم
  می خواستم ازتون سوال کنم از مقالات وبلاگتون می تونم با ذکر منبع در وبلاگ هام استفاده کنم،اجازه میدید؟
  منتظرتون هستم با تشکر
  محمد افشار(بازاریاب اینترنتی)

 3. reza می‌گه:

  تشکر عالی هست.

 4. alireza می‌گه:

  کاربردی و مفید بود.ممنون

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کد امنیتی *