وبلاگ مرواهاست

monitoring

همانطور که میدانید همواره می بایست استفاده از پهنای باند شبکه لینوکس را نظارت نمود. این کار از مهم‌ترین اقدامات مانیتورینگ و سلامت سرور می باشد. می بایست بتوانید آنچه را که در شبکه شما اتفاق می افتد، مانیتور کنید تا بتوانید هر آنچه که باعث کند شدن سرعت شبکه می شود را یافته و برطرف کنید.

در این مقاله کاربردی ترین ابزارهای مانیتورینگ پهنای باند جهت تجزیه و تحلیل مصرف شبکه در لینوکس شرح داده شده است. ابزارهای ذکر شده در زیر همه منبع باز هستند و می توانند به شما کمک کند تا پاسخ سؤالاتی از قبیل “چرا شبکه کند شده است” را بیابید.

vnStat – مانیتور ترافیک شبکه

VnStat یک برنامه مبتنی بر خط فرمان به طور کامل، برای نظارت بر ترافیک شبکه لینوکس و استفاده از پهنای باند در زمان واقعی، در سیستم های لینوکس و BSD است.

یکی از مزایای استفاده از ابزار مشابه این است که ترافیک شبکه و آمار استفاده از پهنای باند را برای تجزیه و تحلیل بعدی لاگ می کند. شما می توانید این لاگ های مربوط را حتی پس از راه اندازی مجدد سیستم مشاهده کنید.

نحوه نصب vnStat :

# yum install epel-release [On RHEL/CentOS]

# yum install vnstat # apt install vnstat [On Debian/Ubuntu]

iftop – نمایش پهنای باند مصرفی

iftop یکی از ابزارهای ساده و آسان برای مانیتورینگ شبکه میباشد. این ابزار جهت نظارت بر پهنای باند شبکه و مبتنی بر خط فرمان می‌باشد و یک مرور سریع از کلیه فعالیت های یک رابط شبکه را میسر می کند. این ابزار نتیجه پهنای باند استفاده از شبکه در هر ۲، ۱۰ و ۴۰ ثانیه به طور متوسط به روز رسانی میکند.

نحوه نصب iftop:

# yum install epel-release [On RHEL/CentOS]

# yum install iftop

# apt install iftop [On Debian/Ubuntu]

nload – نمایش مصرف شبکه

nload یکی دیگر ازابزار های خط فرمان ساده و آسان برای نظارت بر ترافیک شبکه و نمایش مصرف پهنای باند در زمان واقعی است. از نمودارها برای کمک به ترافیک ورودی و خروجی استفاده می کند. علاوه بر این، نمایش اطلاعاتی از قبیل میزان کل داده ها و استفاده حداقل / حداکثر شبکه را نمایش می دهد.

نحوه نصب nload :

# yum install epel-release [On RHEL/CentOS]

# yum install nload

# apt install nload [On Debian/Ubuntu]

NetHogs – نظارت بر پهنای باند شبکه

NetHogs یک ابزار مبتنی بر متن است که جهت نظارت بر مصرف پهنای باند و ترافیک شبکه در زمان واقعی توسط هر فرایند یا برنامه ای که در سیستم لینوکس اجرا می شود. این ابزار به سادگی آمار واقعی مصرف پهنای باند شبکه را بر اساس هر فرایند ارائه می دهد.

نحوه نصب NetHogs:

# yum install epel-release [On RHEL/CentOS]

# yum install nethogs

# apt install nethogs [On Debian/Ubuntu]

bmon – مانیتور پهنای باند

bmon نیز یک ابزار خط فرمان ساده برای نظارت بر استفاده از پهنای باند شبکه و برآوردگر سرعت در لینوکس است. این ابزار آمار شبکه را ضبط می کند و آنها را در یک فرمت ساده به تصویر می کشد تا بتوانید روی سیستم خود نظارت داشته باشید.

نحوه نصب Bmon

# yum install epel-release [On RHEL/CentOS]

# yum install bmon

# apt install bmon [On Debian/Ubuntu]

0/5 (0 Reviews)