مجبور نیستید مقالات ۲۰۰۰ کلمه‌ای بنویسید! مقالات بلند معمولاً بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه هستند اما مواردی هم وجود دارند که تا ۴۰۰۰ کلمه یا بیشتر هستند، دلیل اینکه برخی نویسندگان تا این حد خودشان را به‌زحمت می‌اندازند این است که موتورهای جستجو و کاربران محتوای بلندتر را بیشتر دوست دارند. مقالات بلندتر بیشتر به […]

بررسی وضعیت کمپین سئو با استفاده از گوگل انلتیکس در سطح اینترنت ابزارهای مختلفی برای سنجش موفقیت کمپین سئوی یک مجموعه وجود دارد، بااین‌حال اکثرشان هزینه قابل‌توجهی به دنبال دارند. در ادامه قصد داریم بر روی گوگل انلتیکس که موردتوجه بسیاری از کارشناسان سئو قرار دارد و کاملاً هم رایگان است تمرکز کنیم. به کمک […]

از بین بردن اضطراب کاربران برای افزایش میزان تبدیل‌ها تمام کاربران اینترنتی گاهی دچار اضطراب می‌شوند؛ احتمالاً خود شما هم همین حس را تجربه کرده‌اید، هرچند شاید آن‌قدر خفیف بوده که متوجهش نشده‌اید. در دنیای تجارت الکترونیک امروز، اضطراب یکی از بزرگ‌ترین موانع تبدیل کاربران و سودآوری مجموعه‌ها به شمار می‌رود. درصورتی‌که به‌عنوان یک بازاریاب […]

ایجاد صفحاتی که شکاک‌ترین کاربران را به مشتری تبدیل کند مهم‌ترین مهارت در بازاریابی دیجیتال این است که بتوانیم کاربران را متقاعد کنیم؛ هرچقدر هم که تبلیغات کنیم و هر تعداد پنجره که پاپ آپ کنیم، دست‌آخر درصورتی‌که نتوانیم مشتریان را ترغیب کنیم، فروشی نخواهیم داشت. هنر متقاعد کردن افراد، مهارت بسیار ارزشمندی است؛ درصورتی‌که […]

اهمیت فضاهای سفید در طراحی وب معمولاً به هنگام ساخت صفحات وب تمرکزمان را کاملاً به المان‌های مختلف صفحه، مثلاً تصاویر، رنگ‌ها، فونت‌ها و … منعطف می‌کنیم؛ اما آن بخش از طراحی که بیشترین تأثیر را بر روی کاربر می‌گذارد، بخش نامرئی صفحه است: فضای سفید یا نگاتیو بین المان‌ها. متأسفانه اکثر طراحان وب (حتی […]

یک ماه پیش بود که گوگل آپدیت ۴٫۰ پاندا را عرضه کرد. در طول چند هفته اخیر موفق شدیم بعضی از سایت‌ها را که از این آپدیت ضربه خورده بودند نجات بدهیم. این قبیل سایت‌ها براثر آپدیت چهارم بیش از ۵۰% از ترافیکشان را ازدست‌داده بودند، ولی پس از بازیابی، مجدداً به جایگاه اولیه‌شان در […]

برای کدام بیشتر وقت بگذاریم؟ مسائل فنی سئو یا بازاریابی محتوا؟ مسئله زمان، معضل همیشگی دنیای سئو است. کارهای زیادی می‌توانیم بکنیم، ولی متأسفانه وقت کافی وجود ندارد. حوزه سئو اصولاً به دوطبقه بندی کلی تقسیم‌بندی می‌شود: بخش فنی سئو یا همان سئوی مرسوم و بازاریابی محتوا. مسئله اساسی این است که در شرایطی که […]

از دست دادن مشترکان با ارسال هر ایمیل خبرنامه جدید واقعیت تلخی است، اما هر بار که به لیست خبرنامه‌مان ایمیل می‌زنیم، تعداد اعضاء کمتر از قبل می‌شود؛ به این اتفاق در دنیای بازاریابی ایمیلی، اصطکاک ایمیلی می‌گویند. واقعیت این است که نمی‌توانیم جلوی اصطکاک ایمیل‌ها را بگیریم، هر کار که کنیم، بازهم تعدادی از […]

رتبه‌بندی الکسا چقدر اهمیت دارد؟!

 رتبه‌بندی الکسا چقدر اهمیت دارد؟!

تمامی وب سایت‌هایی که به نوعی با بازاریابی اینترنتی سر و کاردارند، تلاش در بالا بردن نرخ تبدیل خود می‌کنند.
نرخ تبدیل از فرمول زیر به دست می‌آید:
نرخ تبدیل=(تعداد کل کاربران) / (تعداد کاربرانی که هدف مورد نظر صاحب سایت را انجام داده‌اند)
فرض کنید صفحه‌ای در سایت شما اقدام به دریافت اطلاعات کاربران برای تبلیغات آینده می‌کند. اگر ۱۰۰ نفر این صفحه را ببینند و ۲۰ نفر اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند، نرخ تبدیل ۲۰% درصد خواهد بود. اهداف می‌تواند متفاوت باشد ولی در فرمول فوق تغییری ایجاد نمی‌کند. فرض کنید شما برای فروش یکی از محصولاتتان، تبلیغی در سایت دیگر قرار داده‌اید. تعداد کسانی که از طریق آن تبلیغ محصول شما را می‌خرند تقسیم بر کل کسانی که آن تبلیغ را دیده‌اند، نرخ تبدیل آن تبلیغ است.

alexa-rank-increaser
واضح است که هر چه نرخ تبدیل بالا تر باشد، بهتر است.
برای جذب ترافیک مورد نظر راه‌های گوناگونی وجود دارد. برخی با بالا بردن ترافیک به دنبال کسب جایگاه بهتر در نتایج موتورهای جستجو هستند و برخی دیگر هم می‌خواهند سایتشان ترافیک سنگینی داشته باشد. هدف‌ها هر چه هستند، یک خواسته مشترک در این میان است، آن هم موفقیت مالی سایت!
با اینکه از نظر بعضی از افراد فعال در کسب‌وکار اینترنتی گرفتن نمره خوب از گوگل، تنها راهی است که می‌تواند به شناخته شدن آن‌ها و در نهایت رسیدن به اهدافشان کمک کند، چیز دیگری هم است که به همین اندازه برای آن‌ها سودمند خواهد بود، آن هم گرفتن رتبه بالا در سیستم رتبه‌بندی الکسا است که به اندازه موقعیت اول مفید خواهد بود.
رتبه‌بندی الکسا چیست؟
یک سیستم رتبه‌بندی وجود دارد که توسط Alexa.com (زیر مجموعه‌ای از Amazon.com) بنا شده است و اساساً به نظارت بازدیدهای انجام‌شده از یک وب سایت می‌پردازد و میزان این بازدیدها را به صورت عمومی به نمایش می‌گذارد. الگوریتمی که الکسا بر طبق آن محاسبه می‌شود ساده است و بر اساس ثبت میزان ترافیک کاربرانی است که تولبار الکسا را در یک دوره سه ماهه نصب‌کرده‌اند.
این ترافیک هم از دسترسی (reach) و هم از بازدید صفحه (page view) یک صفحه به دست می‌آید. Reach تعداد کاربران الکسا است که در طول یک روز از یک سایت مورد نظر دیدن می‌کنند و همان طور که از نامش پیداست، بازدید از صفحه؛ تعداد دفعاتی است که کاربران الکسا یک صفحه مشخص را مشاهده می‌کنند؛ یعنی اگر یک کاربر از یک صفحه بیش از یک بار در طول روز دیدن کند، تنها یکی از این بازدیدها شمرده می‌شود.
اولین گام فرایند رتبه‌بندی، حساب تعداد دسترسی‌ها به و بازدیدها از یک صفحه در یک روز است. رتبه‌بندی الکسا از طریق به‌کارگیری میانگین هندسی تعداد دسترسی‌ها به و بازدیدها از یک صفحه در طول یک مدت مشخص سه ماهه به دست می‌آید.
رتبه‌بندی الکسا چگونه کار می‌کند؟
شروع کار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید رفتن به سایت Alexa.com و نصب تولبار الکسا است. کار اصلی این سایت نمایش رتبه جهانی سایت مورد بازدید و سایت‌هایی است که به سایت مورد نظر لینک داده‌اند.
تولبار الکسا نه تنها اطلاعات را نشان می‌دهد، بلکه به طور هم زمان همین اطلاعات را به سرور مرکزی ارسال می‌کند؛ بنابراین هر دفعه که یک صفحه وب را با یک مرورگر وب که تولبار برای آن نصب شده است بازدید می‌کنید، این اطلاعات که شامل IP شما و صفحه‌ای که در حال بازدیدش هستید به سرور فرستاده می‌شود. این آمار از تمام کاربرانی که تولبار الکسا را نصب‌کرده‌اند جمع‌آوری می‌شود.
هر چه رتبه‌بندی عددی سایت پایین‌تر باشد، برای سایت بهتر است. مثلاً اگر سایت شما بتواند خود را بین ۱۰۰،۰۰۰ سایت اول جای دهد، نشان از این دارد که از ترافیک بالایی برخوردار است.
ویژگی‌های رتبه‌بندی الکسا
فواید
•    می‌توان از ترافیک الکسا به عنوان یک ابزار جاسوسی رقابتی بهره برد. به خاطر داشته باشید که اندازه نمونه‌ای که به شما نشان می‌دهد خیلی کمتر از واقعیت است. نام سایت رقیب خود را در قسمت Compare Sites وارد کنید و نتیجه تلاش‌های خود در زمینه بازاریابی اینترنتی را با دیگر سایت‌های رقیب بسنجید.
•    این رتبه به تبلیغ‌کنندگان و وب‌مستر ها کمک می‌کند پتانسیل بازاریابی وب سایت شما را ببینند. هر چه رتبه الکسای شما بهتر باشد، تمایل آن‌ها برای تبلیغ کردن در سایت شما نیز بیشتر خواهد شد.
•    صفحات و بلاگ‌های شخصی هم به شیوه سایت‌های معمولی رتبه‌بندی می‌شوند. البته ممکن است نمره مجزایی هم بگیرند.
•    ضمن اینکه رتبه‌بندی الکسا اطلاعات مفیدی از ترافیک سایت شما در اختیارتان قرار می‌دهد، در اختیار داشتنش از نظر بهینه‌سازی موتور جستجو هم مفید است.
معایب
•    تولبار الکسا در تمام وب سایت‌های موجود نصب نیست. ممکن است میلیون‌ها وب سایت وجود داشته باشند که با وجود ترافیک زیاد جز رتبه‌بندی الکسا قرار نگیرند و به حساب نیایند.
•    تعداد زیادی از افراد هستند که باور دارند ترافیک الکسا صحیح نیست و می‌تواند به راحتی تحت تأثیر عوامل دیگری قرار بگیرد.
•    رتبه دامنه فرعی و صفحه‌های فرعی به طور جداگانه حساب نمی‌شود و تنها ترافیک دامنه اصلی به حساب می‌آید.
راه‌های ارتقا رتبه‌بندی الکسا
اگر می‌خواهید رتبه‌بندی الکسای خود را بهبود ببخشید، تنها لازم است چند روش ساده زیر را دنبال کنید:
•    تولبار الکسا را دانلود و نصب کنید، سپس به سایت خود بروید.
•    ویجت الکسا را درون وب سایت خود قرار دهید. این ویجت بازدیدکنندگان را ترغیب به کلیک کردن روی آن می‌کند. می‌دانید که هر کلیک حساب می‌شود.
•    محتوای انتخابی سایت‌تان را مفید و باکیفیت و مرتبط به وب مستر ها بنویسید. محتوای خود را در فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی ترویج دهید، چرا که بایستی تا آنجا که ممکن است افراد خبره در زمینه رایانه و اینترنت را به سایت خود جذب کنید. چون احتمال اینکه آن‌ها تولبار الکسا را نصب‌کرده باشند زیاد است.
•    در سایت خود مقاله و متونی درباره رتبه‌بندی الکسا بنویسید. این کار باعث می‌شود از سایت‌های دیگر به سایت شما لینک شود و رتبه شما بالا رود.
•    تلاش کنید مقالات خود را در وب‌سایت شبکه‌های اجتماعی مثل Digg.com، یا facebook.com  بگذارید.
•    سایت یا صفحات مرتبط را نسبت به کلمات کلیدی الکسا بهینه کنید.
•    به دوستان خود از تولبار الکسا بگویید و از آن‌ها بخواهید آن را درون رایانه خود نصب کنند و سپس سری به سایت شما بزنند.
•    هر زمان که در سایت یا فرومی، پستی ارسال می‌کنید، URL سایت خود را در بخش امضای خود قرار دهید. احتمال اینکه وب‌مسترها تولبار الکسا را نصب‌کرده باشند زیاد است و به همین اندازه هم احتمال اینکه آن‌ها از سایت شما دیدن کنند افزایش خواهد یافت.
نتیجه
رتبه‌بندی الکسا مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما مهم‌ترین جنبه این رتبه‌بندی این است که بیشتر افراد از آن به عنوان ابزاری ارزشمند برای تبلیغات مستقیم یاد می‌کنند. با در نظر گرفتن این واقعیت که تنها تعداد افرادی که تولبار الکسا را نصب‌کرده‌اند حساب می‌شود، نتایج به دست آمده احتمالاً صحیح نخواهند بود.
با این حال، این ابزار برای سایت‌هایی که از ترافیک بالایی برخوردارند و صفحاتی را که بیشتر مورد هدف هستند جذب می‌کنند، مفید است زیرا الکسا روی وب سایت‌هایی بیشتر تمرکز می‌کند که ترافیکشان مربوط به خودشان است، نه آن‌هایی که بیشتر به آن‌ها لینک می‌شود. اگر هدف یک وب سایت کسب درآمد است، با قطعیت تمام می‌گوییم که تمرکز بر روی کسب رتبه بهتر از الکسا راه‌حلی مناسب است.9098 بازدید

۷ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 1. Reza می‌گه:

  مطالبتون حیلی دست اول وجالبه
  مرسی.ادامه بدین

 2. حسین می‌گه:

  البته فکر نمیکنم که الگوریتم الکسا به همین سادگی باشه و به نظر من خیلی پیچیده تر از این حرف هاست…

 3. طراحی سایت می‌گه:

  با تشکر از مطالب خوبتان

 4. سعیده می‌گه:

  تشکر از مطالب مفید شما

 5. رضا می‌گه:

  خوب بود فقط میشه آموزش الکسا را قرار بدهید مثلا یک جاهایی نیاز به ارتقاء داره باید پول واریز کنیم که نمیشه
  از کجا میشه این را ارتقاء داد

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کد امنیتی *